X
تبلیغات
زولا

معلم

آموزش
جمعه 29 آذر‌ماه سال 1392

پرورشی


شویق کودک برای انجام بهتر تکالیف

0 نفر

تکالیف خانگی نه تنها شانسی برای یادیگیری کودکتان است، بلکه فرصتی برای شماست که در امر آموزش فرزندتان دخیل شوید.

اینکه به کودک‌تان یاد بدهید که از‌‌ همان سال اول، عادت مثبت انجام تکالیف را در خود ایجاد کند، او را آماده می‌کند که در سال‌های بعد نیز کار‌ها و تکالیف چالش برانگیز‌تر را به راحتی انجام دهد. در اینجا راهکار‌هایی را به شما ارائه می‌کنیم تا با استفاده از آنها بتوانید عادت مثبت انجام تکالیف را در کودک خود پرورش دهید.

  1. در آغاز سال با معلم صحبت کنید. در مورد برنامه مشق شب سؤال کنید: کودک باید هر شب چقدر وقت صرف انجام تکالیف کند؟ از دانش آموزان کلاس اول به ندرت انتظار می‌رود که بتوانند بیش از 20 تا 30 دقیقه در هر شب تکلیف انجام دهند. سیستم نمره‌بندی او چگونه است؟ چگونه از تکالیف استفاده می‌کند؟ - برای آماده شدن برای درس‌های آینده، به منظور تقویت کار در کلاس، یا برای تست سطح توانایی؟ می‌توانید همچنین بپرسید که تا چه میزان لازم است به کودک‌تان در انجام تکالیف کمک کنید.
  2. یک زمان همیشگی و معین را برای انجام تکالیف در نظر بگیرید. بعضی از کودکان درست پس از زمان مدرسه بهتر کار‌هایشان را انجام می‌دهند، یعنی قبل از اینکه تمرکز خود را از دست بدهند. برخی دیگر بی‌قرارند و نیاز دارند که قبل از تمرکز انرژی‌شان را تخلیه کنند. بعضی هم دوست دارند اول شام بخورند. سعی کنید زمانی را که برای کودک‌تان بهتر است را بیابید تا از آن پس همیشه در آن زمان به انجام تکالیف بپردازند.
  3. پیگیری تکالیف. اکثر کلاس اولی‌ها برای منظم بودن نیاز به کمک دارند. اکثر معلمان لیست کار‌هایی که کودک باید انجام دهد را می‌نویسند و از طریق کودکان به خانه می‌فرستند اما اگر معلم فرزندتان این کار را نمی‌کند، خودتان تقویمی به او بدهید و از او بخواهید تا تکالیف کودک را داخل آن نوشته و به خانه بفرستد. که پوشه مشق شب تهیه کنید و مطمئن شوید که هر شب برگه‌ها را در جای مناسب و مشخص نگهداری می‌کنید.
  4. فضایی را به انجام تکالیف کودک‌تان اختصاص دهید. یک میز مطالعه بسیار خوب خواهد بود همراه با یک صندلی راحت، که ارتفاع مناسبی داشته باشد و برای نوشتن راحت باشد - و نور کافی. فضای نوشتن او را با آثار هنری که دوست دارد تزئین کنید.
  5. تمام وسایلی که کودک‌تان نیاز دارد را در دسترس او قرار بدهید (قلم، کاغذ، دفتر، مداد رنگی و...).
  6. خاموش کردن تلویزیون، رادیو و بازی‌های ویدئویی. سعی کنید در همان اتاقی که فرزند‌تان در حال انجام تکالیفش است صحبت نکنید. عادت‌های او را بیابید؛ بعضی از دانش‌آموزان با شنیدن یک موزیک ملایم بهتر و راحت‌تر مشق شب‌شان را فرا می‌گیرند.
  7. قبل از اینکه فرزند شما شروع به انجام تکالیفش کند، در مورد مشق شب با او صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که او تمام موضوع تکلیفش را درک کرده است. از او سؤال‌های مربوطه را بپرسید تا مطمئن شوید شبه‌ای ندارد.
  8. با معلم فرزندتان صحبت کنید تا متوجه شوید چه مقدار مشق برای او کافی است. گاهی نیاز است شما هم با فرزندتان همراه شوید. این جزئیات را از معلم بپرسید تا بدانید چه جاهایی نیاز است شما هم با فرزندتان همکاری کنید و چه جاهایی او باید تنهایی از پس آن بربیاید.
  9. بهتر است از معلم بخواهید تا پیشرفت و نقاط ضعف فرزندتان را هر روز در برگه یا دفتری گزارش دهد تا او به خانه بیاورد. و از معلمش برای رفع نقاط ضعف کمک بگیرید و روش‌های مفید را بررسی کنید.
  10. تکالیف درست فرزندتان را ستایش کنید! وقتی فرزندتان تمیز، مرتب و سر وقت تکالیفش را انجام می‌دهد او را با گفتن جملات مثبت ترغیب و تشویق کنید. برای مثال می‌توانید برگه‌های مشق امضاء شده‌اش را روی در یخچال بچسبانید

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)